Kuldreeglid

Rõõm, tegutsemislust, turvatunne, hingesoojus ja positiivsed lahendused kõigile olukordadele ainult selliselt kujundatud miljöös saab laps igakülgselt areneda. “Kes sa oled?”, küsib kasvataja ja loob ümbruse ja meeleolu kasvamiseks. Kasvataja hoiab ja loob kodusoojuse rühmas.

Loovust, fantaasiat, mõtlemist ja tõetunnet arendavad õigesti kujundatud ruum, looduslikest materjalidest mänguasjad ja vahendid. Mängutoas on pimedad sopid ja kitsad kohad, rõdu lae all, kuhu köisredeliga ronida, vahvad kiiged, palju ehitusmaterjali, rõõmsad värvilised kangad onnide tegemiseks. Rätinukk ja ebakorrapärased ehitusklotsid panevad aju tööle ning ergutavad tugevalt kujutlusvõimet. Erinevad looduslikud materjalid kirjeldavad maailma mitmekesisust. Ühismängud on laste tõeline elu ja täiskasvanuks kasvamine.

Ainult täiskasvanult õpib laps elu – sellepärast teevad kasvatajad kõiki elutegevusi rühmas koos lastega. Ühiselt valmivad mänguasjad, pestakse pesu, triigitakse, õmmeldakse, koristatakse, küpsetatakse, riisutakse, kaevatakse – kõik koos nagu perekond ikka. Tegu õpetab, mitte sõna.

Rütm see on elu selgroog. Asjade kindel järgnevus annab ajale mõõdu, tekitab mäletamise ja annab ootuse. Päeva-, nädala- ja aastarütmi läbi saadud turvatunne areneb kindlustundeks kogu eluks. Igas päevas on sisse- ja väljahingamine, vabamäng asendub suunatud ühistegevusega. Kindel põhitegevus igal nädalapäeval annab nädalarütmi. Aastapühad tähistavad looduse ringkäiku, millest lasteaed läbi pidude osa saab.